Kon Mari Metodu

Bugün yeni keşfettiğim birinden bahsetmek istiyorum. Marie Kondo.
Marie Kondo son zamanlarda oldukça popüler olan bir isim.
Hayattan Keyif Almak İçin: At, Kurtul, Ferahla ve Hayatı Sadeleştirmek için Derle, Topla, Rahatla adlı iki kitabı ve netflixte de bir programı var.
Peki nedir Marie Kondo’yu bu kadar popüler yapan?
Marie Kondo ‘Kon Mari’ adını verdiği bir metod ile karşımıza çıktı.
Bu metod ev düzenleme, eşyaları organize etme gibi konular için
kullanılan bir metod olsada arkaplanda olay göründüğünden daha derin.
Marie kondo bulunduğumuz mekanın, sahip olduğumuz eşyaların ve ortamdaki dağınıklığın zihnimize etki ettiğini savunuyor. Aynı şekilde bu alanlardaki sadeliğin, düzenin ve organizasyonunda zihin sağlığımıza
iyi geldiğini, düşüncelerimizi düzenlediğini ve huzurlu hissetmemize sebep olduğunu söylüyor.

Peki benim Kon Mari metodundan aldığım notlar neler?

 • Kurtulun: Kullanmadığınız fazla eşyalardan, içinde kendinizi mutlu hissetmediğiniz kıyafetlerden, bir gün kullanırım deyip biriktirdiklerinizden, okuduğunuz ama daha sonra faydalanmaya
  devam etmeyeceğinizi düşündüğünüz kitaplarınızdan,
  size kendinizi iyi hissettirmeyen eşyalardan, hatta sizi mutlu etmeyen anılarınızı hatırlatan kağıtlar ve fotoğraflardanda.
  Bunlardan kurtulmak başlangıçta zor olsada azaldıkça çoğaldığınızı hissedecek, duygularınızı daha kolay farkedecek, yeni deneyimlere daha açık olacak ve daha özgür hissedeceksiniz.

 • Düzenleyin: Bulunduğunuz mekanı, dolaplarınızı ve tüm eşyalarınızı. Düzenlemek sadece basit bir temizleme işinden ibaret değildir. Bulunduğunuz mekanı organize etmek, orayı daha rahat yaşanılabilir
  ve içinde bulunduğunuzda size huzur veren bir alan haline getirmek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak ve sizi düşüncelerinizin karmaşasından da kurtaracaktır.

 • Sürdürün: Hayatınızda istemediğiniz düşüncelerden, eşyalardan ve size yük olduğunu düşündüğünüz her şeyden kurtuldunuz.
  Bunları size kendinizi en iyi hissettirecek haline getirdiniz ve organize ettiniz. Bu adımlardan sonra en önemli nokta bu anlayışın sürdürebilir olmasıdır. Kon Mari sadece bir metod değil hayatınıza katmanız gereken bir düşünce biçimi. Bütün yüklerinizden kurtulmayı, size mutluluk getirmeyen her şeyden uzaklaşmayı ve daha sade bir yaşamı benimseyin. Kendinizi hiç olmadığınız kadar huzurlu hissedeceksiniz.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir