Kitaplar…

Kitaplar. Her zaman en yakın dostum olmuşlardır. Kendi adıma kimi zaman hayatın başa çıkamadığım yönlerini başkalarından duymak yalnız
olmadığımı hissettirdiği için, kimi zaman düşüncelerimin dağınık odalarını toplamak, düzene koymak için, kimi zamanda sadece ruhuma iyi geldiği için soluğu onların yanında alıyorum. Soluksuz kaldığımda oluyor okurken, nefes almanın ne demek olduğunu anladığımda.
Ne kadar yazsam da bazı şeylerin sizin için anlamını kelimelerle ifade etmek zordur. Hep bir şey eksik kalır. Kitapların bendeki yeride o ifade edemediğim, tarifi olmayan anlamlardan.
Şimdi kitapların bendeki yerini bir kenara koyup, beni etkileyen kitapların bir kaçından bahsetmek istiyorum.
Franz Kafka’nın Aforizmalarında dediği gibi;
“Eğer okuduğumuz bir kitap bizi kafamıza vurulan bir darbe gibi sarsmıyorsa, niye okumaya zahmet edelim ki?”

İşte kafama vurulan bir darbe gibi beni sarsan kitaplar;

 • Hayatınızın Amacı / Dan Millman Dan Millman dendiğinde aklınıza ne geliyor bilmiyorum ama benim aklıma hemen o güzel filmdeki Dingin Savaşçı geliyor.
  Filminde bize Dingin Savaşçı olmanın yollarını öğreten Dann Millman bununla kalmayıp bu kitabında Dingin Savaşçının hayat yolculuğundaki yol haritasını çıkarmış. Bu yol haritasında kendini keşfe çıkan yolculara hayat amacını keşfetme, hayatında yepyeni
  bir anlam, yön ve doyum bulma ve giderek yaşamını pozitif yönde değiştirme konularında yardımcı oluyor.
  Sadece yardımcı diyorum çünkü Dingin Savaşçılar bilirler ki hayatlarının kontrolünü ele geçirmek için kendileri hareket etmeliler.
  Geriye kalan her şey onlar için sadece bir destekten ibarettir.

 • Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar / Arthur Shopenhauer Yaşamın bilgeliği olur mu ? Ya da yaşam bilgeliğine sahip olan insanlar yaşam hakkında her şeyi bilirler mi ? Yaşam tüm dinamikleriyle
  öyle karmaşıktır ki hakkında her şeyi bilmek imkansızdır.
  İmkansızı mümkün kılmayan bu kitap, yaşam yolculuğunda hayata farklı bir pencereden bakmamızı, içinden çıkamadığımız insana özgü manevi problemlerimize çözüm yolları bulmamızı sağlarken verdiği öğütlerle sanki bir bilgenin öğrencisiymiş gibi hissetmemizi sağlıyor. Felsefe alanındaki hayatın temel sorunları hakkında en iyi ve en gerçekçi biçimde yazan filozoflarından biri olan Shopenhaur’un bu kitabının Homo Sapiens’e katacağı çok şey var.

 • Doğal Yaşam ve Başkaldırı / Henry David Thoreau Bir gölün kıyısında basit bir kulübede, yalnız, sakin ve kendi kendine yeten bir yaşam sürme düşüncesi size nasıl geliyor ?
  Bu düşüncesine hayatını adamış ve bunu gerçekleştirmiş olan Thoreau’nun kişisel ve politik felsefesine tanık oluyoruz bu kitapta.
  Onunkisi bir yaşam tarzından öte mevcut sisteme bir başkaldırı niteliğide taşıyor. Kitabın sayfalarında gezinirken bu başkaldırının
  asiliğini satırlarda iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Başka bir yaşamın mümkün olduğuna inanan, içlerinde doğa tutkusu olan ve bizi her geçen gün asıl doğamızdan uzaklaştıran sisteme karşı olanlar bu kitapta kendilerini bulacaklar.

 • İnsan Olmak / Engin Geçtan Sıradaki kitap bir Türk yazara ait. Engin Geçtan bu kitabında toplumumuzun özelliklerini ve insana olan bakış açısını yadsımadan insanlık hallerine ve insanların birbirleriyle olan ilişkilerine yakından bakmakla kalmamış bu konularda yaşamdaki problemlere çözüm yolu olabilecek fikirlerinide okurla buluşturmuş.
  Engin Geçtan insan olmanın ikilemini şöyle anlatıyor: “Çağdaş
  toplumlar kendine özgü bir olguyu da birlikte getirmiştir.
  İnsan eskisinden çok daha fazla sayıda insanla, çok daha kısa süreli, daha yüzeysel ilişkiler kurma eğilimindedir. Bu, soğuk bir günde karşılaşan bir grup kirpinin öyküsüne benzer. Kirpiler ısınabilmek için birbirlerine sokulurlar, ama dikenleri birbirine batar. Birbirlerinden ayrıldıklarındaysa soğuktan rahatsız olurlar.
  İleri geri hareket ederlerse sonunda dikenlerini batırmadan birbirlerini ısıtabilecekleri en uygun uzaklığı bulurlar.” İşte bu kitap dikenlerden canı yanmış okura bir tavsiye niteliğinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir